Nordic walking – aktywność fizyczna dla wszystkich

Nordic walking znany też jako chodzenie z kijkami to aktywność fizyczna dla każdego. Może być uprawiany niezależnie od wieku, stanu zdrowia i miejsca zamieszkania. Szukasz aktywności dla Siebie. Sprawdź, dlaczego warto się nim zainteresować.

Chodzenie z kijkami to sport dla każdego. Z uwagi na rosnące zainteresowanie i coraz szerszą grupę osób uprawiających nordic walking powstały specjalne szkolenia. Można na nich, pod czujnym okiem instruktora, podnieść swoje umiejętności i udoskonalić technikę marszu. Jednak na początek wystarczy zaopatrzyć się w kijki do marszu, założyć sportowe obuwie i wyjść z domu. Trenując regularnie, można zyskać lepsze samopoczucie i kondycję.

Nordic walking – dla kogo

Popularny marsz z kijkami może być uprawiany przez wszystkich chętnych. Ta dyscyplina sportowa nie wymaga specjalnych umiejętności, drogiego sprzętu i regularnych wizyt na siłowni. Niezależnie od stanu zdrowia, kondycji i wieku możesz zacząć ją uprawiać. Nawet osoby po zawale mogą korzystać z tej niezwykle prostej, ale skutecznej formy aktywności fizycznej. Chodzenie z kijkami pomaga poprawić sprawność ruchową wszystkim rekonwalescentom.

Nordic walking, co daje

Regularne chodzenie z kijkami pomaga poprawić wydolność oddechową, poprawia kondycję i wzmacnia mięśnie. Osoby po zawałach i chorobach serca uprawiające taką formę aktywności fizycznej szybciej dochodzą do zdrowia i odzyskują siły. W tym przypadku warto zasięgnąć porady lekarza i zacząć ćwiczenia pod okiem specjalisty. Osoby zdrowe mogą samodzielnie bądź z instruktorem, zacząć chodzenie z kijkami. Przed podjęciem ćwiczeń warto zaopatrzyć się w wygodne sportowe buty, niekrępującą ruchów odzież i specjalne kijki. Koszt kijków to około 100 zł. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę czy kijki są zaopatrzone w specjalne gumki i rękawiczki, które tłumią drgania.

Nordic walking – efekty

Wybierając się spacer, podczas którego maszerujemy zwykłym chodem, angażujemy około 200 mięśni w naszym ciele. Aktywny marsz z kijkami angażuje ich około 600. Systematyczne chodzenie z kijkami sprawia, że mięśnie naszych rąk i nóg są wzmocnione a ścięgna bardziej elastyczne. Zwiększa się też nasza wydolność oddechowa. Możemy szybciej pokonać dłuższą trasę lub wejść bez zadyszki na 10 piętro.

Czy warto trenować Nordic walking

Siedzący tryb życia, praca przy komputerze i relaks na kanapie przed telewizorem prowadzą do problemów z wagą. Doprowadzają do wielu wad postawy m. in. do garbu i innych problemów zdrowotnych. Aktywność ruchowa i marsz z kijkami pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, wzmacnia mięśnie i poprawia ogólnie samopoczucie. Ruch na świeżym powietrzu dotlenia, zmniejsza stres i wzmacnia odporność organizmu. Jeżeli do tej pory nie uprawiałeś żadnego sportu. Postaw na marsz z kijkami. Zobaczysz, jak szybko zmieni się jakość Twojego życia, a Ty nabierzesz chęci do życia i działania.