Jak zacząć uprawiać sport?

Chociaż zmiany nie są łatwe, stanowią nieodłączną część naszego życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu, rozwijamy się i zdobywamy nowe doświadczenia. Niezależnie czy chodzi o zmianę fryzury, pracy czy trybu życia – najważniejsze jest podjęcie decyzji.

Na początku warto zadać sobie pytanie, dlaczego chcemy uprawiać sport. Co tak naprawdę nas motywuje? Chociaż znalezienie odpowiedzi na te pytania nie jest proste, jest bardzo ważne. Gdy odnajdziemy prawdziwą przyczynę chęci rozpoczęcia przygody ze sportem, łatwiej będzie nam utrzymać zdeterminowanie i dłużej wytrwać w postanowieniach. Najczęściej decydujemy się rozpocząć uprawianie sportu, by zmienić wygląd sylwetki; zrzucić zbędne kilogramy lub nabrać masy mięśniowej. Bardzo istotny jest również aspekt zdrowotny. Niestety często decydujemy się wyjść z domu, dopiero gdy wyniki są bardzo złe i zbliżamy się do choroby. Najważniejsze jednak jest, abyśmy zmiany wprowadzali przede wszystkim dla siebie. Nasze szczęście i dobre samopoczucie jest najważniejsze. Nie ulegajmy presji partnera, rodziców lub przyjaciół. Wsparcie i motywacja ze strony bliskich są bardzo ważne, jednak nasz komfort powinien być na pierwszym miejscu.

Najtrudniejszy jest pierwszy krok. W tym przypadku – wstanie z kanapy. Wielu z nas niejednokrotnie zasypiało, myśląc o tym, że następnego dnia wstaną wcześniej i pójdą pobiegać. Rano okazywało się, że ciepłe i wygodne łóżko bardzo nas do siebie przyciąga, a Morfeusz nie chce wypuścić nas ze swoich objęć. By podjąć się nowego wyzwania, trzeba korzystać z każdej chwili motywacji i zapału. Nie czekaj do nowego roku, miesiąca czy tygodnia. Poniedziałek wcale nie jest magicznym dniem. Twoje życie naprawdę może zmienić się w czwartek czy sobotę.
Na początku warto odwiedzić lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania, by sprawdzić, czy nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych. Jeśli wcześniej prowadziłeś głównie siedzący tryb życia, a ze sportem nie miałeś styczności od czasów lekcji wychowania fizycznego w szkole średniej, pamiętaj, by stopniowo zwiększać intensywność ruchu. Na początku polecane są spacery, które z biegiem czasu mogą ewaluować w szybki marsz. Rekomendowana jest również jazda na rowerze i pływanie.
Z każdym kolejnym treningiem nabierzesz kondycji. Warto jest poszukiwać nowych sportów i próbować sił w nowych dyscyplinach. Obecność wykwalifikowanego trenera poprawi Twoje bezpieczeństwo, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko kontuzji.