Wszystko o: żelach energetycznych

Czym są żele energetyczne? To specjalistyczne produkty żywnościowe, pełniące rolę suplementów diety uzupełniających diety sportowców i osób ćwiczących amatorsko. Cechuje je wysoka skuteczność działania, jak również i bardzo przyjemna, wygodna w użyciu forma. Czy jednak takie żele mogą być stosowane przez wszystkich? Czy można ich używać codziennie? Na te i inne pytania warto sobie odpowiedzieć jeszcze przed zakupem tego rodzaju produktów.

Żele energetyczne są oczywiście produktami kierowanymi wyłącznie do sportowców. Nie ma żadnego sensu w tym, by przyjmowała je osoba, która nie uprawia żadnej dyscypliny sportowej, a po prostu chciałaby wzbogacić swoją dietę bardziej odżywczymi produktami. W jej przypadku lepszym wyborem będą klasyczne prozdrowotne suplementy diety. Jak sama nazwa wskazuje, żel energetyczny ma stanowić przede wszystkim źródło energii, tak więc jest potrzebny tym osobom, które tracą energię wskutek intensywnego wysiłku fizycznego.

W tym momencie żele są już produktami łatwo dostępnymi. Dawniej stanowiły one niewielką grupę specjalistycznych suplementów, teraz natomiast można je zamówić przez Internet albo po prostu kupić w wielu sklepach stacjonarnych, w tym i również na wysepkach z suplementami i artykułami dla sportowców. Wygodna i poręczna forma sprawdza się podczas biegów i dłuższych wypraw rowerowych. Żele pakowane są do niewielkich saszetek, które sportowcy chowają sobie po prostu do kieszeni spodenek. W tych produktach najważniejszą rolę odgrywa jednak skład. Oparty jest on głównie na cukrach, które są źródłem łatwo przyswajalnych kalorii. Jedna saszetka żelu energetycznego będzie zawierać ok. 100 kalorii – porcja idealna na to, by zapewnić sobie dodatkową siłę, ale zarazem nadmiernie się nie przejść.

Grupa żeli energetycznych tak bardzo się powiększyła, że obecnie można znaleźć w niej produkty dedykowane przedstawicielom konkretnych dyscyplin sportowych. Największą popularność zyskały żele energetyczne dla kolarzy i biegaczy. To w tych dyscyplinach sportowych najczęściej się je wykorzystuje.